Ozdobnik - gradientowa kula
Ozdobnik - gradientowa kula Ozdobnik - gradientowa kula

EUROPEJSKI DZIEŃ CYFRYZACJI

Misja Festiwalu Cyfryzacji obejmuję całą Europę! Wspólnie z innymi krajami współtworzymy cyfrowe,  nowoczesne, a przede wszystkim europejskie społeczeństwo. 

Głośna inicjatywa edukacyjna w postaci ogólnokrajowej imprezy o nazwie Dzień Cyfrowy narodziła się w Szwajcarii trzy lata temu. Od tego czasu kilka krajów w całej Europie podążyło za tą ideą i stworzyło podobne koncepcje, takie jak Tydzień Cyfrowy czy Festiwal Cyfryzacji

Celem inicjatywy jest zaangażowanie społeczeństwa w dyskusje o cyfryzacji, zwiększenie umiejętności korzystania z technologii cyfrowych, obalenie mitów i fake news związanych z nowymi technologiami oraz i zwiększenie innowacji w danym kraju. Wszystko ma to sprawić, że Europa stanie się cyfrowym czempionem na arenie międzynarodowej

Digital Day, to projekt, który sprawia, że cyfryzacja staje się namacalnym doświadczeniem dla każdego bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie. Pozwala pokazać spektrum możliwości, jakie niesie za sobą wykorzystanie innowacji. Ten dzień stał się platformą umożliwiającą dialog społeczny i wymianę poglądów oraz informacji pomiędzy przedstawicielami świata nauki, polityki i gospodarki. Dzięki temu wspólnie możemy stawiać czoła szansom i wyzwaniom związanym z procesem cyfryzacji. Motorem napędzającym inicjatywy projektu The Digital Day jest inspirowanie i obniżanie progu umożliwiającego wszystkim wejście do cyfrowego świata. 

Działania w ramach Digital Day mają na celu zminimalizowanie różnic między osobami posiadającymi kompetencje cyfrowe a tymi, którzy dopiero je rozwijają.  

Digitalizacja zmienia wszystkie obszary życia współczesnego społeczeństwa. Chcemy aktywnie pomagać w kształtowaniu tego procesu, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Dlatego połączyliśmy siły wspólnie z innymi państwami, aby zwrócić uwagę na temat cyfryzacji oraz wzmocnić europejski dialog publiczny. 

Pierwszym eventem, w którym uczestniczyliśmy był Digitaltag w Niemczech. 19 czerwca 2020 r. został udostępniony bogaty program online – ponad 3527 godzin i 1435 aktywności! Wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w inspirujących webcastach, hackathonach, seminariach online i transmisjach na żywo, a także skorzystać z wirtualnych przewodników i samouczków.

2 października włączamy się w coroczne i ogólnokrajowe święto cyfryzacji w Szwecji Digital@Idag, w ramach którego odbywa się 280 wydarzeń zorganizowanych we współpracy z 215 partnerami w 111 miejscach w całej Szwecji: od Kiruny na północy do Trelleborga na południu.

Podczas tegorocznego Swiss Digital Day, który zaplanowany jest w dniach 1-3 listopada, zostanie ogłoszona deklaracja dotycząca współpracy pomiędzy krajami europejskimi, które dotychczas przyłączyły się do wspólnej inicjatywy budowania cyfrowego społeczeństwa na poziomie Europy, m.in.: Szwajcaria, Austria, Polska i Szwecja. Pełną listę państw partnerskich poznamy podczas Swiss Digital Day.