Jak bezpiecznie korzystać z internetu?
Internet staje się miejscem, do którego przenosimy coraz więcej aktywności szczególnie w czasach pandemii. Pozwala nam pracować, komunikować się ze znajomymi i daje dostęp do najlepszej rozrywki. Ma też swoją ciemną stronę, a jego nieumiejętne wykorzystanie prowadzi do wycieku danych i cyberataktów.
Najwyższe straty, o których wiadomo, spowodowane przez cyberatak sięgnęły 10 mld dol. Ofiarą takiego ataku padają nie tylko bogate firmy. Może to spotkać każdego użytkownika. Nieostrożność w internecie naraziła już wiele osób na oszustwa, kradzież tożsamości, a nawet szkody fizyczne z rąk ludzi, których spotkali w sieci.
Proste zasady bezpieczeństwa
Przy coraz większej liczbie osób korzystających z internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych, ryzyko to szybko rośnie. Dlatego warto podczas surfowania po sieci stosować się do kilku prostych, ale ważnych zasad:
Zawsze posiadaj aktualny program antywirusowy i antyspamowy. Nadal jest to podstawa ochrony;
Uważnie wysyłaj wszelkie posty na portale społecznościowe. Sposób prezentowania się w mediach społecznościowych, informacje jakie tam podajemy, zostają tam na stałe;
Bądź świadomy oszustw związanych z pocztą elektroniczną – nie klikaj w podejrzane linki;
Wybieraj silne hasła. Hasła są jednym z najsłabszych punktów w całej strukturze bezpieczeństwa internetowego. Wybierz silne hasła, które są trudniejsze do złamania, czyli składające się z co najmniej 15 znaków, mieszając litery, cyfry i znaki specjalne.
Uważaj na to, co pobierasz z sieci. Głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie internauty do pobrania złośliwego oprogramowania lub aplikacji, które przenoszą złośliwe kody lub próbują ukraść informacje. Złośliwe oprogramowanie może być ukryte jako aplikacja: od popularnej gry po prognozę pogody. Nie pobieraj aplikacji, które pochodzą ze strony, której nie ufasz.
Włącz ustawienia prywatności. Nie tylko pracownicy marketingu, ale i hakerzy mogą się wiele o tobie dowiedzieć z przeglądania stron internetowych i profili w mediach społecznościowych. Ale możesz przejąć kontrolę nad podawanymi do publicznej wiadomości informacjami. Zarówno przeglądarki internetowe, jak i mobilne systemy operacyjne posiadają ustawienia pozwalające chronić prywatność online.
Upewnij się, że twoje połączenie internetowe jest bezpieczne. Eksperci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego martwią się o punkty końcowe - miejsca, w których sieć prywatna łączy się ze światem zewnętrznym. Wrażliwym punktem końcowym jest lokalne połączenie z Internetem. Upewnij się, że publiczna siec wi-fi z którą chcesz się połączyć jest bezpieczna, w razie wątpliwości unikaj połączenia. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo przeglądania Internetu, należy korzystać z bezpiecznego połączenia VPN (wirtualna sieć prywatna).
Praktykuj bezpieczne przeglądanie stron internetowych. Jeśli nie zdecydowałbyś się na spacer po niebezpiecznej dzielnicy, to dlaczego miałbyś odwiedzać niebezpieczne witryny online? Czasem faktycznie są tak ciekawe, że trudno się im oprzeć. Cyberprzestępcy używają interesujących treści jako przynęty. W Internecie pełno jest takich pułapek, jedno nieostrożne kliknięcie może ujawnić dane osobowe lub zainfekować urządzenie złośliwym oprogramowaniem. Opierając się pokusie, nie dajesz nawet szansy hakerom.
Zakupy online rób korzystając wyłącznie z bezpiecznych stron internetowych. Za każdym razem, gdy dokonujesz zakupu online, musisz podać informacje o karcie kredytowej lub koncie bankowym - cyberprzestępcy lubią to najbardziej. Podawaj te informacje tylko na witrynach, które zapewniają bezpieczne, szyfrowane połączenia.
Uważaj na phishing - wciąż jest groźny. Phishing to rodzaj oszustwa internetowego, którego celem jest wyłudzenie informacji wrażliwych, takich jak loginy, hasła, numery konta itd. W dużym uproszczeniu polega na wysłaniu przez cyberprzestępcę fałszywych komunikatów, podając się za firmę, której potencjalna ofiara ufa. Nie otwieraj nigdy podejrzanych wiadomości, sprawdź stronę, z której pochodzą, nie klikaj w dołączone do wiadomości linki. Zgłaszaj witrynę phishingową poprzez portal incydent.cert.pl – oficjalną stronę NASK, odpowiadającej za bezpieczeństwo polskiej sieci, a także przez Google SafeBrowsing.
Autor wpisu / Partner wpisu:
Weronika Farys
TAGI: Bezpieczeństwo / Cyberbezpieczeństwo