Ozdobnik - gradientowa kula
Ozdobnik - gradientowa kula Ozdobnik - gradientowa kula

Cyfrowy Bohater

Kim są Cyfrowi Bohaterzy? To niesamowicie zdeterminowani ludzie, którzy mimo przeciwności losu i niepełnosprawności, starają się odzyskać normalne życie, przy użyciu cyfrowych technologii.

Fundacja Digital Poland we współpracy z Fundacją Leżę i Pracuję chce im w tym pomóc.

Nowoczesne rozwiązania i profesjonalne szkolenia są dla nich szansą na powrót na rynek pracy. Codzienne obowiązki i wykorzystywanie swoich umiejętności w praktyce, to nie tylko najlepsza rehabilitacja dla nich, ale również okazja do wykazania się i umocnienia poczucia własnej wartości. W wielu kwestiach zdani są na innych, dlatego czują jeszcze większą potrzebę bycia pożytecznym i niezależnym wykonując swoją pracę.  

Nasi bohaterowie przebyli długą drogę, aby znaleźć się tu, gdzie są w tym momencie. Żeby dalej mogli iść naprzód, potrzebny jest im kosztowny sprzęt elektroniczny. Dlatego potrzebujemy bohaterów takich jak Ty! Wystarczy, że klikniesz tutaj i dołożysz swoją cegiełkę. Dzięki tym cegiełkom zbudujemy nowe możliwości rozwoju zawodowego dla kolejnych Cyfrowych Bohaterów.  

Poznajcie jednego z naszych Cyfrowych Bohaterów!

Krzysztof Białoń – Chcę się rozwijać, chcę działać. Nie szukam wymówki, że czegoś się nie da.

Był inżynierem ds. górnictwa w kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka SA, zanim jeden skok na główkę do wody zmienił jego życie o 180 stopni. Jedna nierozważna decyzja spowodowała paraliż czterokończynowy, dziewięciomiesięczny pobyt w szpitalu i niezliczone godziny rehabilitacji. Krzysiek nie może ruszać nawet ręką.

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, na jednej z rehabilitacji spotkał chłopaka z podobnym urazem, który pokazał mu specjalne okulary umożliwiające sterowanie m.in. komputera, telewizora czy telefonu. Pierwsze specjalne okulary Glassouse pomógł zorganizować kuzyn z Kanady.

Dzięki aplikacji „Face controller”,  okulary Glassouse łączą się przez bluethooth z komputerem. Do oprawek przymocowany jest również kabelek, zakończony specjalnym elementem, na który naciska się zębami lub ustami. Przez gryzak, „steruje” lewym klawiszem myszki.

– Ruszam głową w prawo, myszka idzie w prawo, gdy ruszam w lewo, myszka idzie w lewo. Gdy chcę w coś kliknąć szybko, dwa razy naciskam ustami i otwieram plik - tłumaczy Krzysztof.

Początkowo, znalezienie pracy było dla Krzysztofa problematyczne. – Całymi miesiącami przeglądałem ogłoszenia z ofertami pracy. Owszem, szukano niepełnosprawnych, ale poruszających się na wózkach. Nikt nie chciał kogoś, kto leży tak jak ja – mówi Krzysztof Białoń.

Wsparcie Fundacji

Sytuację zmieniła Fundacja Leżę i Pracuję. Krzysiek dostał się na trzymiesięczny staż, a następnie zaproponowano mu stanowisko copywritera.

Najbardziej zużywającym się elementem jest gryzak. Krzysztof wykonuje nim ok. 12 tysięcy „kliknięć” dziennie. W ramach wsparcia od fundatorów Krzysztof otrzymał ich zapas oraz 24-calowy monitor.

- Ten sprzęt ułatwi i przyspieszy moją pracę. Do tej pory pracowałem na laptopie, którego ekran miał 15 cali. Musiałem mocno wytężać wzrok, po pewnym czasie oczy zaczynały boleć i piec. Teraz po prostu przeniosę obraz z laptopa na monitor i będę wszystko lepiej widzieć. To zdecydowanie poprawi mój komfort pracy - dodaje Krzysztof.

Fundacja Leżę i Pracuję

Zajmuje się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami, które wypadły z rynku pracy, tak jak Krzysztof, albo nigdy się na nim nie znalazły. Przyjmują pod swoje skrzydła osoby uszkodzeniem rdzenia kręgowego, zanikiem mięśni albo z porażeniem dziecięcym. Chcą dawać szansę wartościowym, kreatywnym i oddanym pracownikom, których ogranicza tylko sprawność ruchowa, natomiast możliwości intelektualne są nieograniczone.

Fundacja Digital Poland

Jesteśmy organizacją non-profit, której jednym z działań jest podnoszenie kompetencji cyfrowych Polaków. Nowe technologie nie tylko zmieniają niektóre profesje, ale coraz częściej zastępują je nowymi zawodami. Pandemia COVID-19 sprawiła, że wielu z nas zmieniło swój tryb pracy na home office, a pracodawcy zrozumieli, że ich pracownicy mogą tak samo efektywnie pracować z domu, jak i z biura. Rozpowszechnienie się takiego systemu pracy przyczyniło się również do większej otwartości na takich pracowników jak Krzysiek, którzy mogą pracować jedynie z domu. Przyspieszyło to także rozwój cyfrowych rozwiązań i narzędzi do pracy online.

Pomóż wartościowym pracownikom zdobyć nowoczesne urządzenia do zdalnej pracy, aby tak jak Krzysztof mogli się rozwijać i spełniać zawodowo!

Krzysztof codziennie wykonuje ok. 12 tysięcy kliknięć. Tobie wystarczy jedno!

Zostań Cyfrowym Bohaterem!