Ozdobnik - gradientowa kula

TAGI: Wykład / Webinar / Wystawa

Niewątpliwie uratuje nas Sztuczna Inteligencja

Uwierzyliśmy w opowieść, że technologia nas uratuje, a najnowszym wcieleniem tej opowieści jest Sztuczna Inteligencja.

Wykład:

Niewątpliwie w ostatnich latach obserwujemy ogromny postęp w dziedzinie uczenia maszynowego. Pozwoliło to współczesnym korporacją jeszcze skuteczniej eksploatować ludzkie doświadczanie, które uznały za darmowy surowiec. W wyniku tej rabunkowej eksploatacji degradują ludzką naturę podobnie jak korporacje wczesnego kapitalizmu zdegradowały środowisko naturalne.

Technologia nas dzieli i oddala od siebie. Rozpada się tkanka społeczna. Tym razem zmiana może być gruntowna i nieodwracalna, ponieważ po raz pierwszy nasze nieludzkie technologie potrafią uczyć się bez nadzoru. Czas postawić pytanie:

  • Czego nie automatyzować?

Technologia niesie wartości jej twórców. Nikt nie pyta nas o zdanie, czy chcemy tych wartości. Czy chcemy zespolić się z otaczającymi nas urządzeniami napędzanymi kodem?

Słyszymy, to nieuniknione, technologia tak ma, rozwija się wykładniczo, to kolejny etap ewolucji. Czas uświadomić sobie, że nie musi tak być! Tak zostało to zaprojektowane, zatem możemy to przeprojektować.

Wystawa:

Po wykładzie słuchacze będą mogli odwiedzić interaktywną wystawę online - pokazującą jak nieludzka jest percepcja sztucznych sieci neuronowych. Pokażemy co mogą zrobić z ludzką twarzą. Czy mogą to zrobić z ludzkim umysłem? Niewątpliwie, przecież są powszechnie stosowane w Internecie, który stał się istotną częścią naszego środowiska. Kształtują ludzką percepcję świata poprzez hybrydę ludzkich i nieludzkich aktorów w sieci.

Prelegent:

  • Wiesław Bartkowski

    Projektant interakcji i badacz systemów złożonych. Kierownik studiów podyplomowych Creative Coding oferowanych w Warszawie przez School of Form. Należy do kadry School of Ideas na Uniwersytecie SWPS. Twórca pionierskich na polskim rynku programów kształcenia łączących informatykę z naukami humanistycznymi i twórczym wykorzystaniem technologii. Zajmuje się „fizycznością programowania”. Uczy artystów i projektantów wykorzystywania tworzywa, jakim jest połączenie kodu z elektroniką i cyfrową fabrykacją. Innymi słowy uczy rzeźbienia w mieszance bitów i atomów.

-----------------------------------------------------------------------------

Materiał dostępny o godzinie 12:00

Organizator

SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny

Rejestracja

Niewymagana

Wstęp

Darmowy

Data

Godzina

Przestrzeń

Online

Miejsce

You Tube

Udostępnij