Aplikacje mobilne wprowadzają dziecko w świat finansów
Już kilkuletnie dzieci wiedzą, czym są smartfony i aplikacje. Zdarza się, że rodzice dowiadują się o technologicznych nowinkach właśnie od nich. Dlaczego, w przeciwieństwie do swoich rodziców, mają płacić gotówką?
Budowanie świadomości finansowej warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Nigdy nie jest za wcześnie na rozmowy o pieniądzach. Odpowiednia edukacja pozwala łatwiej odnaleźć się w dorosłym życiu. Jak wynika z badania Monitor Bankowy przeprowadzonego dla ZBP jedynie 46 proc. klientów banków otworzyło swoje pierwsze konto przed osiągnięciem pełnoletności. Liczba ta stale rośnie, ale nie zadowala. Jedną z przyczyn jest to, że zdaniem ankietowanych dorosłych Polaków system edukacji nie dostarcza odpowiedniej wiedzy o finansach. Rodzice chcą natomiast rozpoczynać edukację swoich podopiecznych już w wieku przedszkolnym.
Nowoczesna bankowość
Odkładanie kieszonkowego do skarbonki, to najprostszy sposób do nauki zarządzania pieniędzmi. Natomiast rozwój nowoczesnych technologii oferuje nam o wiele więcej możliwości. Dlatego aż 57 proc. rodziców podkreśla, że mobilny dostęp do bankowości jest dla nich kluczowy przy wyborze konta dla dziecka. Na rynku istnieją nieliczne rozwiązania mające wspomóc rodziców w nauce dziecka.
Przykładami są produkty PKO Junior oraz PeoPay KIDS. Swoje rozwiązania zaczynają oferować również challenger banki, np. obecny w Polsce Revolut. Znacząca liczba startupów na świecie działających w obszarze finansów dziecięcych wskazuje, że jest to rynek o niezaspokojonych potrzebach. Dostarczają one szeroką gamę funkcji, takich jak nauka oszczędzania, przelewy kieszonkowego czy jedna z najważniejszych – kontrola rodzicielska. . Narzędzia te wspierają rodziców oraz wyrabiają odpowiednie nawyki finansowe u dzieci już od najmłodszych lat.
Natomiast w ofercie polskich banków realizowane są tylko pojedyncze funkcje dla rodziców i dzieci
Świat finansów dziecka
Dzieci chcą mieć swoje konto i kartę płatniczą, przede wszystkim dlatego, że chcą naśladować dorosłych . Badanie Banku PEKAO (Dziecięcy świat finansów – jak rynek finansowy odpowiada na potrzeby najmłodszych klientów, Bank Pekao, 2020), pokazują, że aż połowa przedszkolaków posiada już własne środki. Źródłem pieniędzy są zazwyczaj prezenty od rodziny oraz kieszonkowe. Z wiekiem dostępne środki rosną, a dla dzieci założenie konta staje się pierwszym krokiem w dorosłość. Jak wynika ze wspomnianego raportu Dziecięcy świat finansów – jak rynek finansowy odpowiada na potrzeby najmłodszych klientów, Bank Pekao, 2020 raportu Visa Parent & Child powody które skłaniają rodziców do utworzenia konta są różne. Jednak w czołówce znajduje się nauka samodzielności, nauka gospodarowania pieniędzmi i oszczędzania. Gdy dzieci zaczną już korzystać z karty, najchętniej wybierają metodę płatności bezgotówkowych. Ich zdaniem, to najwygodniejszy i nowoczesny sposób płacenia. Dzięki niemu mogą z łatwością kupować w internecie oraz zyskują dostęp do usług, takich jak hulajnogi miejskie. Rodzice wskazują, także że płacenie kartą przez ich dzieci pozwala im na sprawowanie kontroli nad wydatkami dziecka, co nie jest możliwe w przypadku płatności gotówką, które nie są widoczne w aplikacji mobilnej
Aplikacja KidCard
Świat nowych technologii towarzyszy nam od najmłodszych lat. Według badań urzędu Komunikacji Elektronicznej aż 85-90 proc. dzieci w wieku 11-16 lat korzysta ze smartfona. Wpisuje się to w dynamiczny rozwój bankowości mobilnej w Polsce. Dlatego Jakub Grzechnik w swoim tekście pokazuje jakie możliwości niesie aplikacja mobilna dla dzieci i rodziców połączona z kartą płatniczą. Wdrożenie tych rekomendacji pozwoliłoby bezpiecznie wprowadzić dzieci w świat płatności bezgotówkowych. Celem Visy jest wspieranie praktycznej nauki finansów oraz zaangażowanie we wspólne zarządzanie pieniędzmi.
Koncepcja aplikacji bankowej oferuje rodzicom możliwość szybkiego podglądu tego, co się dzieje na koncie dziecka. Lista funkcji obejmuje m.in. natychmiastowe zasilenie konta i analizę aktywności. Rozwiązanie zachęca do rozmów o pieniądzach, pomagając zrozumieć świat finansów. Dziecko do zarządzania pieniędzmi może korzystać z 3 stosów (subkont): portfela, celów i skarbonki. Dostępna jest również możliwość definiowania konkretnych celów oszczędnościowych. W zależności od preferencji i potrzeb rodzic może być informowany o aktywność swojego dziecka m.in. o dokonaniu płatności kartą, wypłacie gotówki, ustaleniu celu oszczędnościowego.
Co warte podkreślenia, rekomendowane jest wprowadzenie dwóch wersji aplikacji dla dzieci młodszych i starszych. Różnią się one wyglądem oraz sposobem komunikacji, jednak zestaw funkcji jest taki sam. Pierwsza oparta jest na wizualizacji i przedstawianiu obrazowym. Druga zdecydowanie bardziej przypomina klasyczną aplikację. Wprowadzenie przez banki rozwiązania rekomendowane przez Visa zaspokoiłoby potrzeby klientów, a dla rodziców mogłoby być wsparciem w finansowej edukacji dzieci.
Autor wpisu / Partner wpisu:
Paulina Szkoła