Ozdobnik - gradientowa kula
Ozdobnik - gradientowa kula
Wróć

Fake news to choroba, którą można zwalczać zwiększając poziom wiedzy

– Wchodzimy w erę, kiedy fałszywe informacje będą wyglądały tak dobrze, że bez ograniczonego zaufania i kwestionowania wszystkiego, co widzimy, będziemy niezwykle podatni na kłamstwo i życie w sztucznej bańce informacyjnej – mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska matematyk dr Przemek Chojecki. – Nawet Google sobie z tym nie radzi, bo nie wszystko da się łatwo zweryfikować – dodaje. Jak zatem odróżnić prawdę od kłamstwa?

  • Fake news to dowolna, wymyślona i nieprawdziwa informacja

  • Deep fake to fałszywy obraz lub film wygenerowany przez maszyny i algorytmy

  • W dobie zalewu nieprawdziwych informacji, zmienia się rola dziennikarzy, których zadaniem coraz bardziej staje się weryfikowanie informacji,
    a niekoniecznie ich tworzenie

Fake news – choroba XXI wieku

Pod koniec 2018 roku TVN24 uruchomił portal dziennikarski – Konkret24, który wyłapuje, piętnuje i pokazuje, czym jest manipulacja. Celem serwisu jest regularne pokazywanie, czym jest manipulacja oraz odpowiadanie na wątpliwości opinii publicznej, co do autentyczności treści publikowanych m.in.
w internecie, głównie w mediach społecznościowych. Bo to właśnie tam nieprawdziwe treści rozchodzą się najszybciej.

Z fake newsami każdego dnia walczą też dziennikarze portalu Onet. – Kłamstwo niszczy nasze życie publiczne. Jest go tak dużo, że debatę publiczną na każdy temat trzeba zaczynać od odrzucania kłamstw, teorii spiskowych i niedomówień, aż wreszcie na wymianę poglądów nie starczy już czasu - pisał
w newsletterze redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk.

Walka z fake newsami to jedno z największych wyzwań współczesnych dziennikarzy, ale jak pisze Węglarczyk, tej walki nie wygramy sami. Muszą się w nią włączyć, poprzez edukację, wszyscy. Dotyczy to zarówno czytelników, widzów i słuchaczy.

Cały artykuł znajdziesz: tutaj! 

Autor wpisu / Partner wpisu:
Paulina Szkoła