Plusy i minusy systemów chmurowych
Wiele firm na całym świecie zostało zmuszonych do stawienia czoła nowym, nieznanym dotąd wyzwaniom. W niespotykanym tempie nastąpiła zmiana systemu pracy ze stacjonarnego biura na pracę z domu. W efekcie nastąpiła konieczność znalezienia rozwiązań, które pozwoliłyby ograniczyć koszty działalności. Tymczasowo użyte rozwiązania mogą pozostać w firmach na dłużej, więc należy ocenić ich długofalowe zastosowanie, zwłaszcza pod kątem ostatecznych kosztów.
Czy w trakcie kolejnej tak niespodziewanej sytuacji nadal chcemy sami - po staremu - zarządzać wewnętrzną infrastrukturą IT? A może powinniśmy zapewnić ciągłość działania i stabilny wzrost swojej firmy poprzez przyspieszenie wdrożenia w życie rozwiązań opartych na chmurze IT?
Jakie korzyści daje chmura, a na jakie wyzwania zarządzający powinni zwrócić szczególną uwagę?
Rozwiązania chmurowe zapewniają uniwersalny, wygodny i szybki dostęp do wspólnych zasobów IT (m.in. dostęp do różnych sieci, baz danych, aplikacji i usług), wymagający tylko minimalnego poziomu zarządzania, czy interakcji z dostawcą. Dzięki nim tworzymy nowoczesne środowisko pracy, które posiada 4 podstawowe zalety: bezpieczeństwo, wydajność, pełna integracja aplikacji biznesowych oraz możliwość zaawansowanej analityki danych. Wdrożenie rozwiązań chmurowych jest także źródłem oszczędności i umożliwia firmie i jej zarządowi skupienie się przede wszystkim na kluczowej działalności operacyjnej.
Dlaczego warto zdecydować się na chmurę?
Rozwiązania chmurowe są już bardzo powszechne w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej. W Polsce, jak dotąd, korzysta z niej wciąż niewielki procent firm. Jednak obecna sytuacja wywołana pandemią spowodowała, że coraz więcej zarządów poważnie analizuje zastosowanie rozwiązań chmurowych.
Najważniejsze dla CEO i CFO – oszczędność kosztów
Z punktu widzenia prezesów, członków zarządów i dyrektorów finansowych najważniejszą zaletą chmury jest zamiana kosztów stałych na zmienne, bo zamiast zakupu środków trwałych (serwery, serwerownie itp.) oraz licencji (systemy operacyjne, bazy danych) płacimy po prostu za potrzebną nam w danym momencie moc obliczeniową. W grę wchodzą trzy rozwiązania - korzystanie z usług, w ramach których dzierżawimy infrastrukturę (moc obliczeniową - IaaS), platformę (systemy operacyjne i inne oprogramowanie “techniczne” - PaaS) lub też całe oprogramowanie (całość przetwarzania SaaS).
Sześć etapów drogi do chmury
Planowanie przejścia należy rozpocząć od analizy kosztów przeniesienia stosowanych rozwiązań do chmury i powiązać je z oceną wieku i stanu zużycia dotychczas wykorzystywanych urządzeń. Bardzo ważna jest także ocena, jakie dane chcemy i możemy mieć w chmurze – w szczególności tam, gdzie konieczne jest całkowite panowanie nad danymi i systemami, czyli na przykład w przypadku systemów sterujących produkcją, czy aparatury medycznej. W sytuacji, gdy decydujemy się na korzystanie z chmury, najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie jak największej ilości silnie współpracujących ze sobą systemów, np. ERP i systemy z nim powiązane. W szczególności hurtownie danych i BI mogą stanowić samodzielny komponent w chmurze, nawet gdy reszta środowiska jest on-premise.
Więcej o chmurowych rozwiązaniach, które pozwalają ograniczyć koszty działalności na stronie PwC Polska.
Autor wpisu / Partner wpisu:
PwC Polska
TAGI: Innowacje / Cyberbezpieczeństwo