Polacy chcą pracować z domu
Od września 2021 roku jako jedni z pierwszych dużych pracodawców na rynku IT w Polsce, wprowadzają model pracy hybrydowej we wszystkich swoich biurach. intive zapytało 1000 specjalistów w cyfrowej transformacji produktów i usług, którzy zadeklarowali chęć łączenia pracy stacjonarnej z biura z trybem zdalnym. Model w pełni hybrydowy został zaprojektowany w konsultacji z pracownikami i w odpowiedzi na ich rosnącą potrzebę elastyczności w doborze preferowanego sposobu wykonywania pracy.
Firma intive, zatrudniająca w Polsce blisko 1000 programistów, projektantów oraz specjalistów IT, pod koniec 2020 roku przeprowadziła wśród pracowników badania ankietowe i warsztaty z grupami fokusowymi. Zbadano ocenę modelu pracy zdalnej, wdrożonego w czasie pandemii Covid-19, potrzeby pracowników oraz ich preferencje dotyczące organizacji pracy po zniesieniu restrykcji.
Ponad 60% pracowników zadeklarowało brak chęci powrotu do biur na stałe. Zdecydowana większość, bo aż 80% osób, opowiedziała się za modelem elastycznym, który zakłada swobodę w wyborze miejsca wykonywania pracy. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, firma zdecydowała się na wprowadzenie modelu pracy hybrydowej na stałe, od września 2021 r. Tryb taki, oferując pracownikom dowolność, zakłada komfortowe i efektywne rozwiązania zarówno w obszarze onboardingów, kickoffów projektów, jak i regularnej pracy projektowej oraz współpracy z klientami w biurze (warsztaty, pokazy, spotkania).
- Model pracy hybrydowej, który obecnie wdrażamy, pozwoli naszym pracownikom na pełną elastyczność, przy jednoczesnym zapewnieniu im poczucia przynależności do firmy. W przeprowadzonych przez nas ankietach i rozmowach to właśnie poczucie przynależności do zespołu i bliskie kontakty ze współpracownikami należą do najistotniejszych aspektów ich pracy – zauważa Adrianna Chrobak, dyrektor HR polskiego oddziału intive. Jak dodaje ekspertka, biura w całości zmienią swój charakter. Z miejsca pracy stałej dla wszystkich pracowników, staną się przestrzenią, która realizuje swoje podstawowe cele (umożliwienie wygodnej pracy tym, którzy potrzebują skupienia i ciszy oraz zapewnienie stref służących integracji oraz spotkaniom biznesowym czy rekrutacji) i oferuje komfortowe rozwiązania dla naszych ludzi, niezależnie od preferowanego modelu. - By pielęgnować naszą kulturę, nie rezygnujemy z organizacji cyklicznych warsztatów i eventów. Planujemy również wprowadzenie nowych okazji do spotkań. Kontakt face-to-face to wciąż najlepszy sposób na poznanie drugiego człowieka i w trakcie pandemii bardzo nam go brakowało – mówi Adrianna Chrobak.
Aby zagwarantować pracownikom jak najlepsze warunki pracy hybrydowej, intive sukcesywnie pracuje nad rozszerzeniem oferty szkoleń oraz narzędzi i rozwiązań, które ułatwiają pracę w pełni zdalną oraz łączoną. Pracownicy już teraz mogą liczyć na pełną opiekę HR przy wyborze opcji zdalnej i podszkolić swoje umiejętności z zakresu organizacji czasu pracy oraz komunikacji w trybie zdalnym. Mogą także liczyć na sprzęt niezbędny do wykonywania pracy z domu oraz akcesoria zapewniające pełen komfort takiej pracy.
Firma podnosi dotychczasowy standard laptopów, monitorów i dostępnych peryferii. Dodatkowo, każdy z pracowników będzie mógł wybrać jedną spośród dostępnych opcji: telefon komórkowy, modem z Internetem bez ograniczeń, kompensatę finansową lub vouchery do wykorzystania w jednym z serwisów umożliwiających zamawianie jedzenia online.
Badania preferencji pracowników wykazały, iż obecne powierzchnie biurowe są zbyt duże i wymagają dostosowania przestrzeni do potrzeb pracy w modelu hybrydowym. Powierzchnia biur intive zostanie zredukowana średnio o 21% i zostaną one przeprojektowane w taki sposób, by elastycznie dostosować się do dynamicznie zmieniających się projektów oraz wymagań pracowników.
W ramach nowego modelu pracy, w lokalizacjach firmy powstaną hot deski wyposażone w 27-calowe monitory z wbudowaną stacją dokującą. Będzie je można rezerwować, podobnie jak sale konferencyjne i miejsca parkingowe, za pośrednictwem specjalnej aplikacji.
Autor wpisu / Partner wpisu:
Materiały prasowe
TAGI: Gospodarka