Poznaj sztuczną inteligencję dzięki darmowym kursie Elements of AI
Sztuczna inteligencja w najbliższych latach zmieni każdy element naszego życia - od finansów po system ochrony zdrowia i edukacje. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć jej działanie. Pomóc w tym może darmowy kurs z podstaw sztucznej inteligencji Elements of AI.
Istnieje sporo miejsc oferujących szkolenia z podstaw sztucznej inteligencji. Jednak to kurs Elements of AI podbił serca ponad pół miliona studentów z 170 państw. Liczba ta wciąż rośnie za sprawą decyzji fińskiego rządu o przetłumaczeniu go na wszystkie języki krajów wspólnoty. Projekt wart ponad 1.7 mln. euro był prezentem na zakończenie prezydencji Finlandii w Radzie UE. Jego celem jest przeszkolenie 1 proc. ludności UE do końca 2021 roku. W listopadzie została uruchomiona polska wersja platformy, na której dostępny jest kurs. To efekt współpracy Uniwersytetu Helsińskiego, Reaktora, Komisji Europejskiej oraz Fundacji Digital Poland. W prace zaangażował się także Uniwersytet Jagielloński.
Odczarować algorytmy
– Sztuczna inteligencja nie powinna być pozostawiona w rękach zaledwie kilku elitarnych programistów – podkreśla Megan Schaible, COO firmy Reaktor, która wspólnie z Uniwersytetem Helsińskim opracowała kurs. Zdaniem Schaible nowe technologie z AI na czele, są jak tajny klub, który pozostawił większość społeczeństwa w tyle. Dlatego należy odczarować mity na temat sztucznej inteligencji.
Elements of AI pozwala dowiedzieć się więcej na temat tego, co tak naprawdę oznacza sztuczna inteligencja i jak jest tworzona. Obejmuje szereg tematów, od filozoficznych implikacji AI po zagadnienia techniczne. Poszczególne rozdziały pokazują, w jaki sposób wpływa na nasze życie i prace. Kurs pozwala również znaleźć odpowiedź na pytanie, w którym kierunku może rozwijać się sztuczna inteligencja. Jest napisany prostym językiem, zrozumiałym dla wszystkich, którzy po raz pierwszy stykają się z tym pojęciem. Nie wymaga również znajomości matematyki na wyższym poziomie ani umiejętności programowania.
Kurs łączy w sobie wiedzę teoretyczną z ćwiczeniami praktycznymi. Każdy z 6 rozdziałów podzielony jest na 3 sekcje zakończone krótkim testem. Naukę rozpoczynany poznaniem koncepcji oraz definicji AI, oraz przykłady jej zastosowania w życiu codziennym. Następnie dowiadujemy się, czym jest uczenie maszynowe, sieci neuronowe czy uczenie głębokie. Czas potrzebny na przyswojenie wiedzy zawartej w rozdziale to od 5 do 10 godzin, jednak szkolenie może być realizowane we własnym tempie.
Każdy z uczestników po zakończeniu kursu otrzymuje indywidualny certyfikat. Więcej szczegółów znajduje się na stronie: https://www.elementsofai.pl/.
Kompetencje przyszłości
Pandemia pokazała konieczność inwestowania w cyfrowe kompetencje, zwłaszcza wśród pracowników. Sztuczna inteligencja jest jedną z nich. W przyszłości może pomóc polskim przedsiębiorstwom wdrażać zaawansowane technologie i w pełni korzystać z możliwości transformacji cyfrowej.
– Sztuczna inteligencja oznacza dla firm zupełnie nową erę prób. Te, które chcą rozwijać się poprzez eksperymenty, czynią największe postępy i najczęściej zyskują przewagę nad innymi – podkreśla Hanna Hagström, dyrektor ds. sztucznej inteligencji w biznesie w Reaktor.
Dlatego fundacja Digital Poland równolegle zachęca do udziału w akcji #AIChallenge. Logotypy firm, które zadeklarują przeszkolenie minimum 1 proc. swoich pracowników darmowym kursem Elements of AI, znajdą się na specjalnej stronie inicjatywy. To sposób na rozwój kompetencji przyszłości, wyjątkowo przydatnych na rynku pracy. Do tej pory kurs z podstaw sztucznej inteligencji zrobiło ponad 10 tysięcy osób, a do akcji udział zgłosiło ponad 20 firm oraz instytucji.
Autor wpisu / Partner wpisu:
Paulina Szkoła
TAGI: Data Science / Edukacja