Ozdobnik - gradientowa kula
Ozdobnik - gradientowa kula
Wróć / Bezpieczeństwo, Cyberbezpieczeństwo, Edukacja, Gospodarka

Przyszłość pracy zdalnej. Najważniejsze trendy na 2021 rok

Podczas gdy państwa masowo rozpoczynają szczepienia obywateli, firmy przygotowują miejsca pracy na 2021 rok. Większość z nadzieją myśli o powrocie do biur, jednak znaczenie cyfrowych narzędzi będzie rosło. Jakich zmian możemy spodziewać się w zakresie pracy zdalnej? 

Z końcem 2020 roku rozpoczął się powszechny program szczepień przeciw Covid-19. Szczepionka umożliwi zniesienie obowiązujących restrykcji, a w konsekwencji powrót do biur. Jednak zanim to się uda, miejsca pracy w dużym stopniu pozostaną wirtualne. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii praca zdalna w czasie pandemii zdała egzamin. Jak pokazuje raport Fundacji Digital Poland ,,Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?” wykonywało ją 38 proc. osób, a chciałoby wykonywać aż 70 proc.  

Nowy rok jest okazją do zmiany nieefektywnych procesów przy wykorzystaniu cyfrowych narzędzi. Konsekwencją pandemii jest przyspieszenie naturalnie postępującego do tej pory zjawiska cyfryzacji, również w sferze pracowniczej. Jak podkreślają eksperci Fundacji Digital Poland w przekazanym do rządzących apelu ,,Czas na cyfrową gospodarkę’’, praca zdalna będzie zyskiwała na znaczeniu. Ich zdaniem najbardziej prawdopodobnym modelem pracy w przyszłości jest model hybrydowy, łączący domową pracę zdalną z pracą „w biurze”. Pracodawcy, którzy zignorują potrzebę zmiany tradycyjnego sposobu świadczenia pracy, na własne życzenie pozbawią siebie atrybutu konkurencyjności na rynku pracy. Poniżej przedstawiamy trendy, które odegrają istotną rolę w kształtowaniu zdalnego modelu pracy.   

Cyfrowy Home Office 

Po roku od wprowadzenia pracy zdalnej organizacje są gotowe, aby w pełni wykorzystać zdobytą wiedzę. Model ten sprawdził się, a pracownicy doceniają jego elastyczność. Jednocześnie praca z domu uwidoczniła niski poziom cyfrowych kompetencji, które wpływają na wydajność zespołu. Przeciążone sieci, brak sprzętu do pracy z domu – wszystko to wymusiło przyśpieszenie cyfrowej transformacji w przedsiębiorstwach. W nowym roku głównym celem pracodawców będzie zapewnienie pracownikom dostępu do nowych technologii i odpowiednich szkoleń umożliwiających wykonywanie pracy zdalnej. 

Cyberbezpieczeństwo 

Od wybuchu pandemii COVID-19 i masowego przejścia na tryb pracy z domu organizacje zapewniają pracownikom zdalny dostęp do potrzebnych im zasobów. Założenia tego nie da się jednak zrealizować bez gruntownej rewizji bezpieczeństwa infrastruktury sieciowej. Dane firmy podpięte są nie do jednej, a tysięcy sieci komputerowych, co znacznie zwiększa możliwość cyberataków. Wirtualne sieci prywatne, kontrola podłączanych urządzeń i zabezpieczenie chmury to dziedziny, w które planują inwestować firmy. 

Zwiększenie wykorzystania 5G 

Praca w modelu home office wiąże się ze znacznie większym ruchem w sieciach telekomunikacyjnych. Pandemia obnażyła słabość sieci LTE. Zarówno w przypadku internetu stacjonarnego, jak i mobilnego, odnotowano znaczny spadek prędkości przesyłu danych. Zdalne środowisko pracy potrzebuje stabilnego i szybkiego internetu. 5G zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujemy i korzystamy z technologii. Jej błyskawiczna prędkość pozwala uniknąć przeciążenia sieci. W efekcie usprawnia komunikację zespołu i jego wydajność. Dlatego w nowym roku przedsiębiorstwa zwiększą swoje inwestycje w technologie mobilne.  

Rozwój chmury 

Rozwiązania chmurowe przed pandemią były obecne tylko w niektórych biznesach i obszarach. W 2021 będą już niemal wszędzie i staną się głównym motorem cyfrowej transformacji firm. Wykorzystanie chmury obliczeniowej umożliwia załatwianie spraw administracyjnych, udostępnianie dokumentów i podpisywanie umów bez wychodzenia z domu. Dla organizacji oznacza to optymalizację kosztów i brak fizycznego kontaktu. Jej zalety mogą skłonić firmy do rezygnacji z fizycznych plików i przejścia na całkowicie zdigitalizowaną administrację. 

Czas na cyfrową gospodarkę 

Pandemia koronawirusa przyspieszyła transformację cyfrową wielu sektorów gospodarki. Zaimplementowane w tym czasie rozwiązania technologiczne i zdobyte doświadczenia pozwolą budować innowacyjne miejsca pracy. Fundacja Digital Poland prowadzi rozmowy z przedstawicielami rządu na temat postulatów zawartych w apelu „Czas na cyfrową gospodarkę!’’. Przedstawione w nim rekomendacje pozwolą wesprzeć proces zmian legislacyjnych w zakresie zdalnej pracy, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.  

Autor wpisu / Partner wpisu:
Paulina Szkoła

TAGI: Bezpieczeństwo / Cyberbezpieczeństwo / Edukacja / Gospodarka