Ozdobnik - gradientowa kula
Ozdobnik - gradientowa kula
Wróć

Sztuczna inteligencja i robotyka pukają do naszych drzwi

Inteligentne roboty i maszyny to już nie tylko koncept z filmów science fiction, a część naszej rzeczywistości. Obserwujemy jak powoli stają się częścią naszego życia, nawet najbardziej prozaicznych jego elementów. Rozwój takich dziedzin jak robotyka czy sztuczna inteligencja u jednych budzi zachwyt i ciekawość, u innych – strach przed tym co nowe i nieznane. Czym są te rozwiązania i co oznaczają dla naszej przyszłości?

Czym jest robotyka? Nazwa słusznie kojarzy się z robotami. Za jej początek uważa się uruchomienie przez General Motors w 1961 roku pierwszej linii produkcyjnej, którą wspierały roboty. Od tego momentu minęło prawie 60 lat, a dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie świata bez ich pomocy. Często korzystamy z nich codziennie, nie zdając sobie z tego sprawy. Kojarzą nam się głównie z humanoidalnymi istotami jak Sofia - robot stworzony przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu. Posiada ona umiejętności wizualnego przetwarzania danych, a także rozpoznaje i zapamiętuje twarze i głosy poznanych rozmówców. 

Jednak tak naprawdę najczęściej spotykamy je w o wiele prostszych formach. Przykładem są roboty sprzątające, które ułatwiają nam wykonywanie codziennych czynności i pozwalają zaoszczędzić czas. Roboty wykorzystywane są również w wielu innych dziedzinach jak: medycyna, wojsko, przemysł, edukacja czy rozrywka. 

Sztuczna inteligencja

Robotyka ściśle powiązana jest ze sztuczną inteligencją w skrócie SI (org. Artificial Intelligence – AI). Pierwsze badania na jej temat prowadzono już w latach 50 XX wieku. Współcześni specjaliści określają SI jako zdolność systemu do prawidłowego interpretowania danych pochodzących z zewnątrz, nauki na ich podstawie oraz wykorzystywania tej wiedzy, aby wykonywać określone zadania. Korzystamy z niej niemal codziennie m.in za sprawą inteligentnych asystentów w naszych domach. 

Cały artykuł przedstawiający historię i zastosowanie robotyki oraz sztucznej inteligencji można znaleźć na stronie Na Fali Nauki.

Autor wpisu / Partner wpisu:
Piotr Mieczkowski / Fundacja Digital Poland