Bot AI nauczył się malować jak Banksy
GANksy, to oprogramowanie sztucznej inteligencji, które zostało przeszkolone tak, aby tworzyć prace inspirowane stylem Banksy’ego. Twórca wirtualnego artysty mówi, że to pokręcony geniusz, którego obrazy odzwierciedlają nasze niespokojne czasy.
Prace Banksy'ego stały się rozpoznawalne na całym świecie. Artysta swoimi oryginalnymi dziełami oraz niepowtarzalnym stylem zwraca uwagę na problemy polityczne i społeczne świata. Jedna z jego najpopularniejszych grafik „Flower Thrower”, została w komercyjny sposób wykorzystana przez firmę Full Colour Black. Na wniosek brytyjskiego artysty naruszeniem zajął się Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, który orzekł, że dopóki jest on anonimowy, nie ma prawa do znaku towarowego, a także swoich prac.
Banksy w wersji AI
Nieograniczony prawem autorskim programista Matt Round oraz zespół Vole.wtf wykorzystali uczenie maszynowe znane jako GAN (generatywne sieci współzawodniczące) do stworzenia wirtualnego artysty. Od września 2020 roku sztuczna inteligencja przerobiła setki zdjęć sztuki ulicznej i w efekcie wykształtowała swój własny styl malarski. Chociaż zdaniem autorów bot AI nie powstał z zamiarem kopiowania Banksy'ego, to inspiracja jego dziełami jest wyraźnie widoczna. Przypomina o tym również nazwa programu – GANksy.
Prace artysty można znaleźć na stronie internetowej, które są dostępne w formie cyfrowych plików. Cena startowa wynosiła 1,3 funta, jednak każdy zakup podnosi cenę obrazów o jeden funt. W tym momencie za pracę Ganksy'ego w dużej rozdzielczości trzeba zapłacić już 125 funtów.
Digital Ars. Pierwszy taki konkurs w Polsce
Fundacja Digital Poland poszukuję kolejnego Ganksy’ego w Polsce. W październiku ruszył Digital Ars, pierwszy taki konkurs na najlepszy obraz i melodię stworzoną przez człowieka we współpracy ze sztuczną inteligencją. Organizatorzy chcą wykorzystać potencjał polskich specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji.
– Rozwój branży sztucznej inteligencji w Polsce wymaga stworzenia ekosystemu efektywnej współpracy firm i jednostek naukowych. AI sprawdza się nie tylko w biznesie, oczywiście pozwala automatyzować działania np. w obszarze obsługi klienta, ale również potrafi wspomóc ludzką kreatywność. Digital Ars to rewolucyjny projekt i pierwszy taki konkurs w Polsce. Chcemy przyśpieszyć tę współpracę i oswajać społeczeństwo ze sztuczną inteligencją pokazując jej wyjątkowe możliwości - tłumaczy Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający w Fundacji Digital Poland
Celem konkursu jest ukazanie możliwości twórczych, jakie daje sztuczna inteligencja, a także zachęcenie do twórczego eksperymentowania szerokiego grona odbiorców. Konkurs skierowany jest dla zespołów oraz indywidualnych artystów i programistów, którzy tworzą dzieła sztuki w postaci obrazu, video, dźwięku bądź tekstu pisanego za pomocą algorytmów AI.
Nagrody konkursowe zostaną przyznane w trzech kategoriach:
Otwarta – dowolna sztuka i styl
Nowa – stworzenie zupełnie nowego dzieła sztuki przy użyciu AI
Transformacje | Metamorfozy – wybór dzieł znanego np. malarza, muzyka i zmiana dowolnego innego dzieła na bazie jego stylu, lub wybór utworu i dokonanie w nim znaczącej zmiany
Nagrodzone prace zostaną wystawione w Muzeum Narodowym oraz zlicytowane na specjalnej aukcji. Być może staną się kolejnym najdroższym na świecie dziełem, stworzonym przez inteligentną maszynę. Więcej informacji dostępnych jest na stronie konkursu. Czas na nadesłanie zgłoszeń upływa z dniem 30.11.2020 roku.
Autor wpisu / Partner wpisu:
Paulina Szkoła
TAGI: Innowacje / Kultura i sztuka