Ozdobnik - gradientowa kula
Ozdobnik - gradientowa kula
Wróć / Biznes

Co stoi na przeszkodzie w drodze do transformacji cyfrowej?

Tansformacja cyfrowa jest jednym z głównych tematów Festiwalu Cyfryzacji oraz raportu „13 faktów o transformacji cyfrowej... czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o cyfryzacji, ale bałeś się zapytać | Digital Shapers”. Nieustanne zmiany w środowisku biznesowym oraz rozwój technologii wymuszają od firm nie tylko ich rozpoznanie, ale również efektywne dostosowanie się. W procesie transformacji pojawiają się jednak bariery, z którymi muszą zmierzyć się współczesne organizacje. 

Parabola zmiany a postawa pracowników  

Pojęcie transformacji cyfrowej niesie za sobą różnego rodzaju zmiany. Zmiana oznacza odejście od rutyny, wyjście poza strefę komfortu. Każda zatem modyfikacja czy to w strukturze, czy sposobie pracy, może mieć wpływ na sytuację poszczególnego pracownika. Rozwiązaniem jest tutaj zidentyfikowanie obaw pracowników a także angażowanie zespołu w każdy z etapów transformacji cyfrowej.  

Transformacja modelu biznesowego 

W cyfrowej transformacji pomocny jest również jasny kierunek rozwoju organizacji, który w równorzędny sposób będzie wspierał całą organizację w jej transformacji cyfrowej. Aby zatem przeprowadzić transformację cyfrową firmy, potrzebujemy także modelu biznesowego dostosowanego do wciąż zmieniającego się cyfrowego środowiska. Środowiska, w którym obecny model biznesowy z jednej strony oferuje klientom elastyczność i personalizowany produkt, a z drugiej, firmie pozwala na skalowanie biznesu.  

Nieefektywne wykorzystywanie danych

Dane możemy uznać za jeden z najważniejszych surowców współczesnego biznesu. Każdy reprezentant przemysłu 4.0 gromadzi ich ogromne ilości, korzystając z technologii Big Data i uczenia maszynowego. Czy jednak każda organizacja wykonuje tę czynność z sensem?

Nieefektywne wykorzystywanie danych to powszechny problem w świecie przemysłu 4.0. Samo gromadzenie informacji jest bowiem wyłącznie „sztuką dla sztuki”. Prawdziwą biznesową maestrią jest ich obróbka i wykorzystywanie w codziennym działaniu.

Więcej na stronie partnera merytorycznego festiwalu cyfryzacji Astor.

Autor wpisu / Partner wpisu:
ASTOR

TAGI: Biznes