Jak walczyć z fake newsami?
Z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku w lutym obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. To dobra okazja do zaktualizowania wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa. O tym, na co zwracać uwagę podczas aktywności w sieci można się dowiedzieć z webinaru ,,Dekodowanie Fake Newsów’’.
Dzień Bezpiecznego Internetu daje ludziom okazję do przemyślenia swojego cyfrowego życia. Niestety w wirtualnym świecie coraz częściej mamy do czynienia z fake newsami. To dowolne, wymyślone i błędne informacje, które celowo są wypuszczane i publikowane bez weryfikacji. Funkcjonują w telewizji, gazetach, w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Fake newsy są prawdziwą zmorą XXI wieku, którą dodatkowo umocniła pandemia. Z badań przeprowadzonych przez Pracownię Badań Społecznych NASK wynika, że ponad połowa polskich internautów w ostatnich miesiącach zetknęła się z manipulacją lub dezinformacją. Dodatkowo 35 proc. Polaków przyznaje, że ze sfałszowanymi informacjami w sieci spotyka się raz w tygodniu lub częściej. Przy czym aż 19 proc. z nich dodaje, że nie sprawdza wiarygodności internetowych informacji, ani ich źródeł. Ofiarą fake newsów i dezinformacji padają również firmy.
Jak się chronić przed ich zalewem i mieć pewność, że to, co czytamy, jest prawdą? Zapraszamy do wysłuchania webinaru Beaty Biel, redaktor prowadzącej serwis Konkret24.pl. Dziennikarka pokazuje, w jaki sposób weryfikować i rozpoznawać fałszywe informacje.
Webinar możesz obejrzeć również na platformie TVN24Go, na której znajduje się studio online Festiwalu Cyfryzacji.
Autor wpisu / Partner wpisu:
Festiwal Cyfryzacji
TAGI: Bezpieczeństwo / Cyberbezpieczeństwo