Jakie będą miasta przyszłości?
Inteligentne, czy popularnie mówiąc „smart”, są dziś nasze telefony, zegarki, telewizory, a nawet domy… ale całe miasta? Idea „smart city” opiera się na tworzeniu miast bardziej połączonych, bezpiecznych i nastawionych na spełnianie potrzeb mieszkańców. Jak będą wyglądać, a może już wyglądają, takie inteligentne miasta przyszłości oraz jakie korzyści i możliwości ze sobą niosą?
Technologie „smart”, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, codziennie pomagają nam przemieszczać się do pracy i robić zakupy. Jak to możliwe? Miasta, w których żyjemy, są coraz bardziej „inteligentne”. Dostosowują się do naszych potrzeb, są bardziej przyjazne i pozwalają na sprawne funkcjonowanie. Smart City powstaje wyniku połączenia obecnych sieci i systemów miast jak np. transportu, sieci energetycznych bezpieczeństwa (monitoring) i wodociągowych, z wyróżnionymi cechami inteligentnymi.
Przykładem może być inteligentna sieć energetyczna, której zadaniem jest obniżenie kosztów oraz zwiększenie efektywności. Sprawia, że miasto oraz jego mieszkańcy ponoszą zdecydowanie mniejsze koszta związane z użyciem energii. Inteligentne miasta już istnieją, rozwijają się, a ich mieszkańcy korzystają z nowatorskich rozwiązań, bezpieczeństwa i wygody. Jednak wśród niektórych budzą obawy ze względu na natężenia pola elektromagnetycznego (PEM) i przekroczenie dopuszczalnych norm.
Czy PEM jest dla nas niebezpieczne? Co dokładnie sprawia, że miasto staje się inteligentnym? Jakie korzyści zapewnia nam smart city? Na te i wiele innych pytań, odpowiedź można znaleźć na stronie Na Fali Nauki.
Autor wpisu / Partner wpisu:
Paulina Szkoła