Ozdobnik - gradientowa kula

TAGI: Festiwal / Wykład / Wirtualna Podróż / Wirtualny Spacer / wirtualna-konferencja / Webcast / Webinar

Festiwal Przemiany - rok zero

X edycja Festiwalu Przemiany pod hasłem „rok zero” będzie dotyczyła wariantów przyszłości świata po pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Przyjrzymy się najbardziej prawdopodobnym prognozom niedalekiej przyszłości – zarówno w kontekście globalnych wyzwań, rozwoju cywilizacji, jak i codzienności każdej i każdego z nas.

Interesuje nas szeroko rozumiany rozwój oraz zmiana, jaką wywołuje. Cechą festiwalu jest jego interdyscyplinarność, czyli spojrzenie na dany problem z różnych perspektyw. Festiwal ma na celu konfrontację różnych idei i punktów widzenia, a napięcie które się z tego rodzi, jest źródłem zaangażowania i generowania nowych idei u odbiorców.

Na Festiwalu zawsze obecne są nauka i technologia, prezentowane w wiarygodny sposób. Koncentrujemy się na przyszłości, którą dostajemy w teraźniejszości. Dostrzegamy i analizujemy zmiany wokół nas, które mogą w przyszłości wpływać na nasze życie.

Przedmiotem refleksji jest: zmiana technologiczna, rozwój nauki, form życia społecznego, środowiska naturalnego, urbanizacja oraz ich wpływ na nasze życie, a także nasz wpływ na te zmiany.

Interesuje nas człowiek (perspektywa humanistyczna i społeczna).

Rok zero. X edycja Przemian odbędzie się pod hasłem „rok zero” i będzie dotyczyła wariantów przyszłości świata po pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Roku zerowego nie ma w kalendarzach. Nam posłuży jako perspektywa analityczna: miejsce, w którym doświadczenie pandemii dopiero się zapisuje w historii. Być może rok 2020 będziemy pomijać jako niewygodną przerwę w „normalności”, rok zerowych szans na zmiany, bezwartościowy czas – zamknięte granice, życie w izolacji, obawy, unieruchomiona gospodarka, zagrożenie długotrwałą recesją. Może jednak ten rok będzie punktem zwrotnym?

Na festiwalu sprawdzimy, co wynika z analiz danych nt. czasu pandemii. Porozmawiamy o tym, które wizje przyszłości, i dlaczego, bylibyśmy gotowi uznać za najbardziej pożądane. Poznamy przełomowe osiągnięcia nauki i techniki, które mogą pomóc w walce z koronawirusem, oraz weźmiemy pod lupę ich społeczne konsekwencje. Wszystko to w interdyscyplinarnym gronie i z kilku komplementarnych perspektyw.

Link do wydarzenia - wszystkie atrakcje festiwalu przemian dostępne są do 10 października.

Organizator

Centrum Nauki Kopernik

Rejestracja

Wymagana

Wstęp

Darmowy

Data

Od
do

Godzina

Przestrzeń

Online

Miejsce

Strona Festiwalu

Udostępnij