Ozdobnik - gradientowa kula
Ozdobnik - gradientowa kula
Wróć / Biznes, Innowacje

Przyszłość rolnictwa? Miejskie farmy napędzane technologią

Firma Się.Jemy przy wykorzystaniu technologii hydroponicznej uprawia zioła o unikalnym smaku. Dzięki temu bazylia produkowana w Bielsku-Białej smakuje dokładnie tak, jak ta z toskańskich wzgórz. Miejskie farmy, to nie tylko obiecujący rynek dla inwestorów, ale także sposób na walkę z kryzysem wodnym. 

Miejskie farmy

Firma Się.Jemy to jedna z pierwszych polskich farm wertykalnych. Z siedzibą w Bielsku-Białej stanowią przestrzeń uprawową inną niż wszystkie. Wypełniają ją długie rzędy kolorowo oświetlonych regałów, na których mienią się zielone listki. Każda wieża uprawowa składa się z kilku lub nawet kilkunastu półek, zamocowanych jedna nad drugą i połączonych z inteligentnym systemem nawadniania i odżywiania roślin.  

– Sie.Jemy prowadzi tzw. miejską farmę. Przy wykorzystaniu technologii hydroponicznej w zadaszonej przestrzeni uprawiamy siewki, czyli bardzo młode osobniki warzyw i ziół. Rośliny z naszych systemów żyją w idealnych warunkach środowiskowych, przez co ich smak wyróżnia się na tle innych. Nasze uprawy wykorzystują minimalną przestrzeń oraz optymalną ilość światła i wody, dzięki czemu oszczędzają czas, miejsce i energię – tłumaczy Michał Goławski, współzałożyciel Sie.Jemy.  

Najnowocześniejsza technologia towarzyszy Sie.Jemy już od 2017 roku, kiedy to Michał Goławski i Jakub Szlachtowski postanowili założyć roślinny biznes. Dziś, niecałe 4 lata później ich produkcja mikroliści nabiera rozmachu, a spółka wkracza w nowy etap rozwoju. 

– Działamy od 2017 roku i dzięki tym latom doświadczenia dokonaliśmy selekcji najlepszych gatunków mikroliści, które uprawiamy, a następnie dostarczamy restauratorom w całej Polsce. Kładziemy duży nacisk na pochodzenie oraz jakość nasion, ciągle testując ich zdolności kiełkowania oraz możliwości adaptacyjne w naszych systemach. Uprawiamy ponad 30 gatunków roślin, w tym m.in. groch wąsaty, rzodkiewkę czerwoną, marchew zwyczajną, musztardowiec czy kwiaty jadalne – dodaje Jakub Szlachtowski, współzałożyciel Sie.Jemy.  

Biznes z ekologią w tle  

Jednym z kluczowych obszarów prac badawczych prowadzonych przez firmę jest wpływ światła i środowiska uprawowego na właściwości roślin, w tym szczególnie na ich smak. Wertykalne uprawy hydroponiczne Sie.Jemy redukują zużycie wody blisko 13-krotnie w porównaniu do tradycyjnej uprawy rolnej, przynosząc jednocześnie 11-krotnie wyższe plony. Uprawy takie są ekologiczne i minimalizują ślad węglowy związany z produkcją roślin. To przyszłość rolnictwa i odpowiedź na postępujące zmiany klimatu.  

– Lokalna produkcja przekłada się, chociażby na skrócony czas przechowywania w magazynach oraz mniejszy ślad węglowy związany z krótszym transportem. Natomiast co do przeciwdziałania kryzysowi wodnemu, to warto zwrócić uwagę na fakt, że w przyrodzie nadmiar wody spływa w głąb ziemi, jest odparowywany z jej powierzchni lub pobierany przez inne rośliny stanowiące konkurencję. Na farmie Sie.Jemy nadmiar wody wraca z powrotem do zbiornika głównego i jest używany ponownie. Wodę tracimy jedynie na drodze procesów metabolicznych roślin i transpiracji, czyli odparowywania wody przez liście – tłumaczy Jakub Szlachtowski.  

Pionierskie i odważne podejście Sie.Jemy do biznesu przykuło uwagę dwóch inwestorów, którzy na początku 2021 roku wspólnie zamknęli rundę finansowania dla spółki. Pierwszym z nich jest Daftcode – wiodąca na polskim rynku grupa technologiczna zajmująca się tworzeniem startupów. 

– Daftcode razem z Sie.Jemy przeprowadzi prace badawczo-rozwojowe nad optymalizacją parametrów upraw z użyciem uczenia maszynowego. Wsparcie technologiczne podmiotów z grupy zawsze było w naszym DNA. Niemniej nasze zaangażowanie nie będzie ograniczać się wyłącznie do kompetencji IT. Wraz z ponownym otwarciem się gospodarki, przewidujemy dużą dynamikę wzrostu spółki. Rosnąca skala zawsze wiąże się z szeregiem wyzwań operacyjnych, w których sprawnym zaadresowaniu z pewnością pomogą doświadczenia Daftcode zdobyte podczas budowania startupów – a mamy ich w swoim ekosystemie już kilkanaście – podkreśla Jędrzej Szcześniak, współzałożyciel i Partner Zarządzający Daftcode.  

Całość wywiadu z twórcami Się.Jemy oraz inwestorami Daftcode na Business Insider Polska.  

  

Autor wpisu / Partner wpisu:
Paulina Szkoła

TAGI: Biznes / Innowacje